Suunnistajien kiireinen kevät
5.6.2016

Kevät on kiireistä aikaa suunnistajille. Iltarastikausi ja oravapolkutoiminta alkavat huhtikuulla ja kilpailukausi on täydessä vauhdissa jo toukokuulla.
Huhti-toukokuun aikana Tarpian Suunnan edustajille kertyi yhteensä 178 kilpailulähtöä 46 kisailijan toimesta. Innokkain kisailija oli D14-sarjassa suunnistava vesilahtelainen Tessa Salmia, jolle kertyi kilpailuja kaiken kaikkiaan 12. Seuraavana tilastossa on saman ikäinen Elli Kuoppala (9 kilpailua) Lempäälästä. Useilla lapsilla ja nuorilla on 7 tai 8 kilpailua huhti-toukokuulla. Kilpailumäärät voivat kuulostaa suurilta, mutta etenkään lasten osalta kilpailuja ei pidä ottaa liian totisesti vaan ne pitää mieltää harjoituksiksi.
Toukokuun viimeisille päiville sijoittui kolme suunnistuskilpailua. Hiiltomiehet järjestivät lauantaina 28.5. Pälkäneellä sprintti- ja keskimatkoilla kansalliset pyöräsuunnistuskilpailut, EM/MM-katsastukset, WRE-kilpailun ja nuorten Häme Cupin osakilpailun. Parhaiten sprintissä menestyivät tarpsulaisista Olli Savikko (1. H50), Elli Kuoppala (2. D14) ja Tessa Salmia (3. D14). Myös keskimatkalla Olli Savikko eteni vauhdikkaasti ollen sarjansa nopein. Tyttöjen D14-sarjassa sekä Elli että Tessa paransivat keskimatkalla tuloksiaan pykälällä ollen nyt ensimmäisenä ja toisena sarjassaan. Nämä olivat myös Ollin, Ellin ja Tessan sijoitukset näiden kahden kilpailun yhteistuloksissa.
Sunnuntaina 29.5. kilpailtiin Hakan järjestämillä Rautia-rasteilla Äimälässä Valkeakosken ja Pälkäneen rajamailla. Edellisen kerran alueella on kilpailtu 1995, mutta iltarasteja alueella on järjestetty säännöllisesti. Tämän vuoden kilpailuun alue oli kuitenkin kokonaan kartoitettu uudelleen. Mukaan oli ilmoittautunut kaiken kaikkiaan 13 Tarpian Suunnan edustajaa. Palkintopallille pääsivät Arvo Mikkonen (3. H80), Joonas Korhonen (1. H10RR), Emma Enroth (1. D10RR) ja Fanni Kulkula (3. D10RRS).
Nokialla tiistai-iltana 31.5 järjestetty XIX Junnukisa oli suunnattu vain lapsille ja alle 16-vuotiaille nuorille. Kilpailu käytiin hyvin kesäisessä säässä auringon paistaessa pilvettömältä taivaalta. Akaalainen Tuulia Laukkanen voitti D10-sarjan ja lempääläinen Joonas Korhonen H10RR-sarjan. Vesilahtelainen Tessa Salmia oli toinen D14-sarjassa, joten Tarpian Suunnan toiminta-alueen kaikki kunnat olivat hyvin edustettuina Junnukisan palkintopallilla. Näiden lisäksi kaikille osallistujilla kertyi kilpailusta kokemusta hyödynnettäväksi suunnistusharrastuksen parissa.
Vilkkain kilpailukausi hieman rauhoittuu kesä-heinäkuussa, mutta tapahtumia ja kilpailuja riittää silloinkin. Koululaisten ensimmäisellä lomaviikolla 6.6-9.6 Tarpian Suunnan nuoria osallistuu Leimaus 2016 –leirille. Leirin on tänä vuonna Ikaalisissa ja tarpialaisia on mukana 21. Leirille kokoontuu nuoria ympäri Suomea kaiken kaikkiaan yli 1800. Kesäkuun toinen ja vielä selvästi suurempi megatapahtuma on Jukola-viesti, joka on tällä kertaa Etelä-Karjalassa Lappeenrannan maastoissa. Tarpian Suunnasta mukana kaksi joukkuetta sekä miesten että naisten sarjassa. Kaiken kaikkiaan Jukolaan osallistuu tänä vuonna noin 17 500 suunnistajaa.

